Putin conduce Rusia către o posibilă ”catastrofă”, avertizează opozantul rus Boris Nadejdin

Putin conduce Rusia către o posibilă ”catastrofă”, avertizează opozantul rus Boris Nadejdin

Opozantul rus, vizat de urmăriri judiciare care-i compromit campania în vederea alegerilor legislative şi care l-ar putea conduce la închisoare, avertizează că Vladimir Putin conduce Rusia către o posibilă ”catastrofă”, într-un interviu acordat AFP.

"Trebuie să le spunem oamenilor adevărul, trebuie să spunem că politica cu care Putin conduce ţara este o politică care conduce către haos şi poate, Dumnezeu să ne ferească, către o catastrofă", a declarat Nadejdin în acest interviu, miercuri, la Dolgoprudnî, la periferia Moscovei, unde locuieşte.

Acest bărbat în vârstă de 63 de ani, care poartă o barbă scurtă şi este tras la faţă, care vrea să candideze la un mandat în Dumă, Camera inferioară a Parlamentului rus, în alegerile din septembrie, urmează să se prezinte vineri la tribunalul din Dolgoprudnî cu privire la "demonstrare de simboluri extremiste".

El riscă, cu privire la această infracţiune administrativă, maximum 15 zile de detenţie. Însă nu este exclus ca autorităţile ruse să declanşeze ulterior urmăriri mai grave împotriva sa.

"SĂ SPUI ADEVĂRUL"

Calm, el explică AFP că s-a gândit în ultimele zile la posibilitatea de a-şi părăsi ţara, în cazul în care se confirmă ameninţarea unei încarcerări, dă asigurări că nu vrea să "plece" şi că se simte "ataşat de patria" sa.

Posibilitatea unei fugi ar putea, cu toate acestea, să se fi închis deja. El a anunţat joi, pe Telegram, că, în cursul nopţii, autorităţile i-au notificat "o interdicţie de a pleca în străinătate", pe care o examinează împreună cu avocaţii săi.

Boris Nadejdin este una dintre puţinele persoane din Rusia care îl denunţă în mod public pe şeful statului şi ofensiva în Ucraina, fără să fie privat, pentru moment, de libertate sau să fie în exil.

La sfârşitul lui 2023, acest fost deputat din Dumă (2000-2003) a fost singurul opozant faţă de război care a candidat împotriva lui Vladimir Putin în alegerile prezidenţiale din martie 2024, dar căruia autorităţile electorale i-au respins candidatura, pretextând nereguli în semnăturile pe care le-a strâns.

"Trebuie să faci tot ce-ţi stă în putere. Dacă eşti politician, ca mine, trebuie să spui adevărul şi că încerci să fii ales, pentru ca oamenii să te susţină. Dacă eşti un om obişnuit, poţi veni în alegeri şi să nu votezi Rusia Unită", partidul pro-Kremlin, a declarat el AFP.

"DELIR"

"Acţionez întotdeauna exclusiv în cadrul legal. Până la capăt. Aceste eforturi trebuie să fie orientate către o schimbare a puterii în Rusia prin mijloace paşnice", a continuat Nadejdin.

Săptămâna trecută, el a fost plasat pe lista "agenţilor străini", un statut care implică numeroase constrângeri şi riscul unor amenzi şi încarcerări.

Din cauza acestui nou statut şi a posibilei sale condamnări judiciare viitoare, candidatura sa în alegerile legislative, în vederea căreia a adunat semnăturile, este puternic compromisă.

În opinia sa, aceste urmăriri sunt legate de o creştere a popularităţii sale după ce şi-a lansat campania electorală, pentru că el reprezintă "o perspectivă tristă" pentru Kremlin, a "apariţiei" unui deputat de opoziţie în Dumă.

"În prezent, absolut toţi deputaţii sunt în favoarea lui Putin şi războiului", subliniază el.

După atacul masiv împotriva Ucrainei, puterea rusă a crescut puternic represiunea şi a încarcerat sute de critici ai acestui conflict. Aproape toţi opozanţii sunt acum fie încarceraţi, morţi sau trăiesc în exil în străinătate.

Boris Nadejdin consideră acuzaţiile de "demonstrare de simboluri extremiste" împotriva sa drept "ridicole" şi groteşti.

El spune că ele au la bază doar faptul că, pe canalul său Telegram, în 2023, a publicat anunţul unei emisiuni despre altă opozantă, în care, "la minutul 48, se observă apariţia fugară a unei poze a lui Navalnîi".

Opozantul Aleksei Navalnîi, declarat "extremist" de către puterea rusă, a murit în închisoare în 2024, iar apropiaţii săi acuză că a fost otrăvit din ordinul lui Vladimir Putin.

De atunci, autorităţile acuză în continuare, cu regularitate, persoane de promovarea "extremismului", prin faptul că au partajat declaraţii sau imagini ale acestuia.

"E ca şi cum aş fi invitat la o tânără care are în apartament un portret al lui Navalnîi şi mi se spune: cum ai vizitat apartamentul în care este un portret al lui Navalnîi, eşti extremist", ironizează Boris Nadejdin.

"Tribunalele noastre consideră că fotografiile lui Navalnîi sunt simboluri ale unei organizaţii extremiste. Este un delir", conchide el.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră